सम्बन्ध गास्नु भन्दा पनि टिकाउन निकै कठिन हुन्छ

चैत,२५

पछिल्लो समय हाम्रो समाजमा धेरै सम्बन्धहरु टुट्ने गर्छन् । ती सम्बन्धहरु प्राय एक अर्कोको बिच कुरा नमिलेर टुट्ने गरेको पाइन्छ । उदाहरणको लागी मैले कसैलाई असाध्यै माया गरे  तर त्यो माया मात्रै केहि समयको लागी रह्यो अथवा त्यो सम्बन्ध त्यहि अन्त्य भयो । हाम्रो समाजमा धेरै सम्बन्ध बिच्छेदका घटना  सुन्ने गरेकाछौ । अझै नेपालको स्थिति हेर्ने हो भने सम्बन्ध बिच्छेद ठुलाठुला सेलिब्रेटीहरुले धेरै गर्ने गरेको देखिन्छ । साच्चै सम्बन्ध जोड्नेको त दिनदिनै लर्को आउछ तर त्यो सम्बन्ध टिकाउन गर्नु पर्ने भुमिका भने सुन्य रहन्छ ।

आज केही कुराहरु यहाँहरुलाई बताउने छु । सम्बन्ध चाहे बिहे गरे पछिको होस् वा चाहे प्रेमि प्रेमिका बिच होस् ,,

भनिन्छ नी जोडीहरु स्वर्गमै तय गरिएको हुन्छ ।

सम्बन्ध बनाउन जति सजिलो छ, त्यसलाई निर्वाह गर्न उत्तिकै गाह्रो हुन्छ । जीवनमा खुशीहरु राम्रो सम्बन्धबाटै आउछन् । भनिन्छ नी जोडीहरु स्वर्गमै तय गरिएको हुन्छ । तपाईंको सम्बन्ध तपाईको व्यवहार, तपाईंको बोली तथा एक–अर्कालाई सम्झन सक्ने क्षमतामा निर्भर गर्दछ ।

हाम्रो समाजमा केटाकेटी एकअर्कामा टाढिनुका कारणहरु :

एकअर्कामा स–साना कुराहरुमा रिसाउनु,अनि झर्किनु, दुबैमा अहंकारको स्थिति उत्पन्न हुनु अथवा घमण्ड देखाउनु,

संस्कारको कमी हुनु ,सम्बन्धलाई दिमागले तौलिनु ,साथै पैसासँग तुलना गर्नु, एकअर्कोलाई राम्रो सँग बुझ्न नसक्नु पनि हो ।

प्राय हाम्रो नेपाली समाजमा युवायुवतीहरु बाहिरी बनावटलाई हेरेर माया गर्छन् । जसको परिणाम केहि समय मै आउछ ।  रुपमा हेरेर गरेको माया बिबाहमा परिणत भए पनि बिबाह पछि एकअर्कामा आउने बास्तबिक ब्यबहारले झगडा निम्त्याउछ । फलस्वरुप सम्बन्ध बिच्छेदको समेत स्थिति आउन सक्छ । हाम्रो गाउँ समाजमा बिबाह पछि केहि महिलाहरुको सम्बन्ध बिच्छेद गरी खाने भाँडो समेत भएको छ ।

रुपमा हेरेर गरेको माया बिबाहमा परिणत भए पनि बिबाह पछि एकअर्कामा आउने बास्तबिक ब्यबहारले झगडा निम्त्याउछ । फलस्वरुप सम्बन्ध बिच्छेदको समेत स्थिति आउन सक्छ ।

सम्बन्धमा आउने खटपटले ल्याउने समस्याहरु :

सुरुमा सोचबिचार मिलेर सम्बन्ध गासिएको हुन्छ तर बोल्दै जादा बिभिन्न कारणले खटपट हुने गर्दछ। जब एक प्रेमी र प्रेमिका बिच खटपट आउछ तर मृत्युको मुखमा पुग्ने समेत स्थिती नआउला भन्न सकिन्न । प्रेमी प्रेमिका बिचको त्यो खटपटले मानसिक चिन्ता, एकोहोरिनु, रिस उठ्नु, कमजोर हुनु, खान मन नलाग्नु, काम गर्ने उत्हास नजाग्नु इत्यादि हुन्छन ।

प्रेमिप्रेमिका बिचमा आएको खटपटले धेरैको ज्यान गएको समेत बिश्वको स्थिति हेदा होइन भन्न सकिदैन । एकअर्को बिच भएको खटपट मात्रै उनीहरुलाई थाहा हुन्छ तर उनीहरुको परिवारलाई थाहा हुदैन जसको कारण परिवारले केहि भन्यो भने झनक्क रिसाउने गरिन्छ ।

त्यस्तै बिबाहित जोडीको कुरा गरौ । बिहे पछि आएको दरारले सम्बन्ध बिच्छेद्धको स्थिति आउछ जसको कारण उनीहरुलाई समाजले समेत नराम्रो दृष्ट्रिकोणले हेर्ने गर्दछ ।

चाहे बिबाहित जोडी होस् चाहे प्रेमी प्रेमिका बिचमा होस् त्यस्तो सम्बन्ध बिगार्ने स्थिति सम्म जानुभन्दा पनि सुरुमै होसियार हुन जरुरी छ ।

प्रेमीप्रेमिकाले पनि आफुलाई बुझेर,अनि राम्रो बिचार गरेर मात्रै सम्बन्ध अगाडि बढाउनु पर्छ किनकी पछि त्यो सम्बन्ध बिबाहमै परिणत होस् ।

अर्को कुरा बिबाहित जोडीमा खटपट देखिनुभन्दा बिहे गर्नु भन्दा पहिले केटाकेटी बिच राम्रो सँग चिनजान अनि बोलचार र ब्यबहारको बारेमा बुझेर मात्रै बिहे जस्तो बन्धनमा बाधिन जरुरी हुन्छ ।

सबै भन्दा पहिले आफु नै परिवर्तन हुन जरुरी छ । पहिले आफुमा सकरात्मक सोचको बिकास भए सम्बन्ध टिकाउन सकिन्छ । हामीले हरेक कुरालाई नकरात्मक रुपमा सोच्न थाल्यौ भने त्यो सम्बन्ध टिकाउन निक्कै गाह्रो छ । आफ्नो सम्बन्धमा मिठास भर्ने आफुले गरेको प्रेम र आफुले आफ्नालाई दिएको समयले हो । सम्बन्धलाई समय दिनु पर्छ । केही कुरा सहनु पर्छ भने केही कुरा मनाउनु पर्छ ।

आफुले सकरात्मक सोच राखी अरुलाइ पनि सकरात्मक बनाउन जरुरी छ । त्यसपछि सम्बन्ध टिकाउन सकिन्छ ।

किशोरावस्थामा परिपक्वता र अनुभवकवको कमि पनि हुन सक्छ । त्यसैले सके सम्म सकरात्मक सोच,बिचार राख्न जरुरी छ । आफुले सकरात्मक सोच राखी अरुलाइ पनि सकरात्मक बनाउन जरुरी छ । त्यसपछि सम्बन्ध टिकाउन सकिन्छ ।

हामीले मनमा उब्जिएका कुराहरुलाई सेयर गर्न सकेनौ भने आफ्नो मनमा संका उत्पन्न हुन सक्छ जसले झगडा निम्त्याउछ , सम्बन्ध बिर्गाछ ।

मानिसहरू मनमा धेरै कुरा खेलाउछन् । बाहिर ल्याउदैनन्, जसले मान्छेलाई कमजोर बनाउछ । सम्बन्धलाई थप प्रगाढ बनाउनको लागी आफ्नो मनमा उब्जिएका सम्पुर्ण भावनालाई प्रेमि प्रेमिका वा श्रीमान श्रीमतीको बिचमा खुलस्तसँग राख्न सक्नुपर्दछ जसले सम्बन्ध बलियो बनाउन मदत गर्दछ । यदि हामीले मनमा उब्जिएका कुराहरुलाई सेयर गर्न सकेनौ भने आफ्नो मनमा संका उत्पन्न हुन सक्छ जसले झगडा निम्त्याउछ , सम्बन्ध बिर्गाछ ।