कि माक्स लगाउनुस् कि सयको नोट बोकेर आउनुस् (भिडियो सहित)

रामेछाप । जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय, रामेछापले आजबाट बिना मास्क बाटोमा हिँड्ने सर्वसाधारण र सवारी साधनलाई धमाधम रोकेर चालकलाई जरिवाना गर्न थालेको छ । आज बिहान ११ बजेबाट सुरु भएको मास्क लगाउने अभियानमा ५२ जना सर्वसाधारण र सवारी चालक तथा यात्रुहरुले जरिवाना तिरिसकेका छन् ।


कोरोना भाइरस (कोभिड १९) का कारण विश्व नै त्राहीत्राही भएको अवस्थामा नेपाल सरकारले विश्व स्वास्थ्य संगठनको निर्देशन बमोजिम विभिन्न सचेतनाका कार्यक्रम र उपायहरु सिकाउँदा सिकाउँदै पनि हामी स्थानीय प्रशासनले लगायका हरेक नियमहरुको पालना गर्न अन्कनाइरहेछौं । हिजो मात्रै मन्थलीको देवकोटाचोकमा प्रमुख जिल्ला अधिकारी रुद्रादेवी शर्मा लगायत स्वास्थ्य, सुरक्षा तथा अन्य सरोकारवाला सहित् सबैले मास्क लगाउन सबैलाई आग्रह गरिरहेका थिए । प्रमुख जिल्ला अधिकारी रुद्रदेवी शर्माले हिजै भनेकी थिइन् कि, भोलि अर्थात् साउन १५ गतेबाट बजार र सडकमा निस्कँदा अनिवार्य मास्क लागउनु पर्नेछ । अन्यथा हामीलाई १ सय रुपैयाँ जरिवाना तिरेर लज्जित नबनाउनुस् ।


कोरोना भाइरस लाग्छ, मास्क लगाऊ भन्दा हामी ‘मेरो स्वास्थ्यको तँलाई के को चिन्ता ? तँ आफ्नो काम गर् न ?’ भन्ने ओठे जवाफ फर्काउन खोजिहाल्छौं । यस्तो दरिद्र मानसिकताबाट गुज्रिएका हामी नेपाली अझ भन्दा रामेछापबासीहरुलाई स्थानीय प्रशासनले आजबाट सबैलाई अनिवार्य मास्क लागाउ भनेर भनिरहेको छ । केही दिन पहिले जिल्ला प्रशासन कार्यालय, रामेछापमा बसेको सरोकारवालाहरुको बैठकले यस्तो निर्णय गरेको थियो ।


त्यसै निर्णयलाई लागु गर्ने उद्देश्यले जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय, रामेछापले आजबाट बिना मास्क बाटोमा हिँड्ने सर्वसाधारण र सवारी साधनलाई धमाधम रोकेर चालकलाई जरिवाना गर्न थालेको छ । आज बिहान ८ बजेबाट सुरु भएको मास्क लगाउने अभियानमा ११ बजेसम्ममा ५२ जना सर्वसाधारण र सवारी चालक तथा यात्रुहरुले जरिवाना तिरिसकेका छन् ।
जरिवाना १ सय रुपैयाँ तोकिएको छ ।


मन्थली बजारको तल्लोबजार भनेर चिनिने बसपार्कमा रहेको ट्राफिक बिटको सर्वसाधारण र सवारी चालक÷यात्रुहरु आफूले मास्क नलगाएको कारण जरिवाना तिरिरहेका थिए । बिहानको समयमा पानी सिमसिम पर्दा समेत रामेछाप जिल्ला ट्राफिक प्रहरी प्रमुख, प्रहरी सहायक निरिक्षक रामेश्वर पाण्डे सक्रियाताका साथ सडकमा ओर्लिर जरिवाना गरिरहेका थिए ।


कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट बच्न नेपाल सरकारको निर्देशन पब्लिकले त मानेन, मानेन तर यहाँ स्वास्थ्य क्षेत्र सँग सम्बन्धीत एम्बुलेन्स चालकले समेत मास्क नलगाएको कारण कारवाहीको भागिदार बनेको छ । रामेछापको कुँवुकास्थलीबाट बिरामी बोकेर आएको एम्बुलेन्स चालकलाई समेत जरिवाना गरिएको छ । अन्य सवारी चालकहरुको जरिवाना काट्ने कार्यलाई रोक्दै यस एम्बुलेन्सलाई पहिलो प्रथमिकता दिएर १ सय रुपैयाँ जरिवाना काटी पठाइएको थियो । एम्बुलेन्स बिरामी बोकेर काठमाण्डौका लागि रमाणा भएको छ ।


आज रामेछापमा जरिवाना गरिएका धेरै सवारी चालक तथा यात्रुहरु यस कार्यले निकै अचम्मित भएका थिए । केही सवारी चालकहरु काठमाडौंमा यस्तो नियम नभएको र यहाँमात्र यसो गरिएकोमा भित्रभित्रै मुर्मुरिँदै थिए भने कोही कोही ‘नेपालको कानुन दैवले जानून्’ भन्नै जरिवाना तिराउने कार्यप्रति व्याङ्ग्य गरिरहेका थिए ।


सडक प्रयोगकर्ता र सर्वसाधारणलाई अनिवार्य मास्क लगाउने कार्यका लागि ट्राफिक प्रहरीको साथमा सशस्त्र प्रहरी समेत खटिएको थियो । पानीमा भिज्दै स्थानीय प्रशासनले गरेको आदेशलाई कटिबद्ध भएर पालना गरिरहेका पाण्डे आफूहरुले अनिवार्य मास्क लगाउन लगाउने र जरिवाना गरिएको बारे भन्छन्, ‘हामी यो कारबाहीको प्रक्रियालाई अर्को आदेश नआउन्जेलसम्मका लागि लागु गर्नेछौं । हामीले यो काम नागरिकहरुलाई आफ्नै स्वास्थ्यको लागि जागरणस्वरुप गरिएको हो ।’
आज पहिलोदिन भएकोले पनि धेरै सर्वसाधरण र यात्रु–चालकहरु जरिवाना तिर्न बाध्य बनिरहेका छन् । लातको भूत बातले मान्दैन भन्ने उखानसँग ठ्याक्कै मेल खाने आजको यो गतिविधिले सर्वसाधारणको मुखमा भोलिका दिनदेखि मास्क हुन्छ कि ?

तपाईको प्रतिकृया दिनुहोस्