सिस्नु मौलायो गंगालालको जन्मघरमा, बढेन पार्कको काम अगाडी

बैशाख २९ रामेछाप, सन्तोष ढुङ्गेल

रामेछाप। पुष्पलाल र गंगालाल पार्क निर्माण गर्ने भनेर सरकारले भंगेरीमा ५० रोपनी जग्गा अधिग्रहण गरेर स्थानीयलाई मुआब्जा पनि दिइसकेको छ तर पार्क निर्माणको काम भने अगाडि बढ्न सकेको छैन ।
कम्युनिष्ट पार्टीकोे सरकार हुँदा समेत शहीद गंगालाल जन्मिएको भूमिलाई बेवास्था गरिएको स्थानीय नरेशबाबु श्रेष्ठ को भनाई छ । राजनीतिक पार्टीले गंगालाल र पुष्पलाललाई वर्षमा एक पटक सम्झनु बाहेक केही नगरेको श्रेष्ठले बताए । गंगालालको सम्मान हुन नसकेको भनी स्थानीयबासीले पटक–पटक गुनासो गर्दै आएका छन् ा नेताहरुले भने सधैभरी एउटै जवाफ दिने गरेका उनको आरोप छ ।
पुष्पलाल, गंगालाल पार्क युद्धस्तरमा निर्माण गरिने पूर्व सांसद एमाले केन्द्यि सदस्य देवशंकर पौडेल बताउछन् । स्थानियको चिन्तालाई गम्भिर रुपमा लिएका छौ जती सक्दो चाडै पार्क निर्माणको काम गरिने पनि पौडेलले बाताए ।

गंगालालको जन्मघर परिसारको सिस्नुघारी


गंगालालको जन्मभूमि भंगेरीलाई पर्यटकीय क्षेत्रको रुपमा विकास गर्न सके दैनिक हजारौं पर्यटकहरु भित्र्याउन सकिने स्थानीयको भनाई छ ।
राणा शासन अन्तयका लागि लडेका शहीद गंगालाल श्रेष्ठको सम्मान हुन सकेको छैन । शहीद गंगालाल जन्मिएको भूमि भंगेरीमा सिस्नु घारिले ढाकिनु उहाँप्रतिको अपमान भएको रामेछापबासीको भनाई छ । राणा शासन अन्त्यका लागि लडेका शहीद गंगालालले राजनीतिक ब्यवस्था परिवर्तनको लागि पु¥याएको योगदानको सम्मान रामेछाप र सिंगो राज्यले नै गर्न नसकेको रामेछापबासीको गुनासो छ ।
रामेछाप जिल्लाको भंगेरीस्थित तुल्सीदाश श्रेष्ठको घरमा वि.स. १९७५ साल चैत्र ३ गते गंगालाल श्रेष्ठको जन्म भएका थियो । शहीद गंगालाल जन्मनु भएको रामेछापको भंगेरी, जहाँ अहिले सिस्नु घारिले ढाकिएको छ । गंगालालको नाम लिएर कयौं ब्यक्तिहरु नेता मन्त्री भए तर गंगालालको सम्मान गर्न नसकेको रामेछापबासीको गुनासो छ ।