सहयोगका नाममा एमालेले बाढ्यो मान्यता नपाएका एन्टेजिन किट


अप्रिल अधिकारी

रामेछाप । नेकपा एमाले रामेछापले गत मंगलबार जिल्ला स्तरीय कोभिड संकट व्यवस्थापन केन्द्र मार्पmत विभिन्न पालिका र स्वास्थय संस्थामा जाने गरी सहयोगका नाममा हस्तान्तरण गरिएका १ हजार थान एन्टेजिन किट मान्यता प्राप्त नभएको पाइको छ । उक्त किट विश्व स्वास्थ्य संगठन सहित नेपाल सरकारले मान्यता दिएको २० वटा किटको लिष्टमा नरहेको पाइएको छ ।


जिल्लामा कोरोना परिक्षणका लागि किट अभाव हुन थालेपछि ंसहयोग भन्दै आएका किट जिल्ला स्तरीय कोभिड संकट व्यवस्थापन केन्द्रले तत्कालै सम्बन्धित निकायमा पठाएको थियो । गाउमा किट अभाब भएको बेला किट आएपछि धमाधम परिक्षण थालिए पछि त्यसमा संलग्न स्वास्थ्यकर्मीहरुले गुणस्तरमा शंका व्यक्त गरेपछि घटना बाहिरिएको हो । गुणस्तरमा शंका उब्जिए पछि सो किटमाथि जिल्ला स्वास्थ्य कार्यलय अनुसन्धान गरेपछि सो किट मान्यता प्राप्त नभएको पाइएको जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय रामेछापले जनाएको छ । किटका विषयमा आवाज उठेपछि तत्काल प्रयोग नगर्न भन्नका लागि जिल्ला स्वास्थय कार्यालयलाई निर्देृशन दिइ सकिएको र उक्त किट प्रयोगमा रोक लगाइ सकिएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी गौलचन शैजुले जानकारी दिए । उनले किटका विषयमा अनुसन्धान गर्ने काम भइरहेको जानकारी दिए । किटको गुणस्तरका विषयमा जानकारी आउना साथ किट प्रयोगमा रोक लगाएर अनुसन्धान थालिएको जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय रामेछापका प्रमुख जितेन्द्र कर्णले बताए ।

२०७७ कार्तिक महिनामा इमरजेन्सिमा आपतकालिन अवस्थामा प्रयोगमा ल्याउन अनुमति दिएको भएता पनि पछिल्लो समयमा उक्त किटले अनुमति पाएको अवस्था नरहेको जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय रामेछापले जनाएको छ । अनुमति नै नलिइ औषधि किन चलाएको भनेर बुझ्दा गुणस्तरका लागि प्रक्रियामा रहेको बताएको जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयका प्रमुख कर्णले बताए । प्रत्येक १ देखि २ महिनामा राष्ट्रिय जनस्वास्थ्य प्रयोगशालामा परिक्षण गराइ अनुमति लिएर विक्री वितरण गर्नुपर्ने कानुनी व्यवस्था रहेको छ र प्रयोगशालालले अनुमति दिएको २० वटा किटको लिष्टमा जिल्लामा बाडिएको किटन नपाइएको स्वास्थ्य कार्यालयले जानकारी दिएको छ । मान्यता प्राप्त किट नभएकाले प्रयोगमा पुर्ण रुपमा रोक लगाइ सकिएको स्वास्थ्य कार्यालयले जनाएको छ । प्रयोग अनुमति नै नपाएको सामग्री सहयोगका नाममा सस्तोमा ल्याएर जनस्वास्थ्य माथि नै खेलबाड गरिएको नागरिक गुनासो आउन थालेको छ ।


यता नेकपा एमाले रामेछापका अध्यक्ष आनन्द श्रेष्ठले ३ महिना अघि अनुमति पाएको भएता पनि पछिल्लो अवस्थामा अनुमति नपाएको भए पनि खराब नै भइ सकेको अवस्था नरहेको बताए । उनले त्यो कुरा आफूहरुलाई जानकारी नभएको र व्यावसायीकै दोष रहेको बताए । उनले तत्काले नयाँ मान्यता प्राप्त किट मगाइ सकिएको पनि बताए । उक्त किट नेकपा एमालेका नेता तथा निर्माण व्यवसायि रत्न प्रसाद गौतमको सहयोगमा नेकपा एमाले रामेछापले जिल्ला स्तरीय कोभिड संकट व्यवस्थापन केन्द्रलाई हस्तान्तरण गरेको थियो ।