आलु जोन बन्दै दोरम्बा शैलुङ्ग गाउँपालिका


सन्तोष ढुङ्गेल
रामेछाप । रामेछाप जिल्लाको ऐतिहासिक दोरम्बा शैलुङ्ग गाउँपालिका आलुको लागि पकेट क्षेत्र बन्ने भएको छ । धार्मिक एवं ऐतिहासिक क्षेत्र भनेर चिनिने दोरम्बा शैलुङ्ग गाउँपालिका अब आलु जोनको रुपमा पनि चिनिने भएको छ । आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटकको आकर्षक केन्द्र रहेको शैलुङ्गलाई अब आलु जोनले पनि छुट्टै पहिचान दिने छ । नेपालको धेरै ठाँउमा अत्यधिक माग रहेको दोरम्बाको आलुले बजारमा आफ्नो पहिचान बनाए पनि दोरम्बा आलु भन्दै अन्यत्रको आलु बेच्ने गरेकाले आफुहरुले ब्राण्डिङ गर्न लागिएको दोरम्बा शैलुङ्ग गाउँपालिका अध्यक्ष कमानसिंह मोक्तानले जानकारी दिएका छन् ।


दोरम्बाका अधिकांश कृषकको मुख्य खेती आलु नै भएकाले किसानलाई आलुमा निर्भर बनाउन लागिएको अध्यक्ष मोक्तानले बताएका छन् । गत वर्ष नै यसलाई लागू गर्ने भनिएपनी कोभिड -१९ का कारण पूरा गर्न नसकिएको पनि अध्यक्ष मोक्तानले बताए । चुनावमा आफुले नागरिक संग गरेको प्रतिबद्धता र घोषणापत्र अनुसार निति तथा कार्यक्रम बनाएएर काम गरिरहेको पनि मोक्तानले बताए । दोरम्बा शैलुङ्ग गाउँपालिकाको छुट्टै पहिचान बनाएउन आफू लागि परेको उनको भनाइ रहेको छ । पालिकाको गत वर्ष किसानलाई प्रीन्ट गरेर ५० प्रतिशत अनुदानमा बोरा उपलब्ध गराउने योजना रहेको थियो । किसानले ५० प्रतिशत मात्र तिर्दा पनि किसानलाई ठुलो भार पर्ने हुँदा आगामी श्रावण देखि नै लागू हुने गरि पुर्ण अनुदानमा प्रीन्टेट बोरा उपलब्ध गराउने गाउँपालिकाले जनाएको छ । यसका लागि आगामी निति तथा कार्यक्रममा यो योजना समावेश गरिएको दोरम्बा शैलुङ्ग गाउपालिकाका प्रमुख प्रसाशकिय अधिकृत धिरज मरासिनीले जनाकारी दिएका छन् । ५० प्रतिशत मात्र अनुदानबाट किसान मर्कामा पर्ने भएकाले १ सय प्रतिशत नै अनुदान उपलब्ध गराउन लागिएको पनि मरासिनीले बताए । आलु जोनको योजना आएपछि किसानहरु खुशी भएका र आलु उत्पादनमा अझ अग्रसर हुन थालेका छन् । यो कार्यक्रम लागू भएपछि किसानहरूले उत्पादन गरेको आलुले बजारमा छुट्टै पहिचान बनाउने र किसानहरूको जीवनस्तर माथी पुग्ने पालिकाले जनाएको छ ।